- Product Academy
- Posts
- Product Growth 101
Product Growth 101
Wszystko, co musisz wiedzieć o temacie growth w produkcie: retencja, akwizycja, monetyzacja, modele wzrostu, eksperymentowanie.
Jednym z obszarów kompetencji product managera i pracy w produkcie jest obszar growth, czyli praca nad wzrostem produktu. Skupia się ona głównie na przyspieszaniu akwizycji, poprawianiu retencji i monetyzacji produktu.
Aby być skutecznym product managerem, niezbędne jest ciągłe uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie nasz Starter Kit dla Product Managerów. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat podstawowych obszarów Product Growth:
Autorem Starter KITu jest Wojciech Łuszczyński (doświadczony Head of Marketing/Growth) przygotował rozbudowany Starter Kit – dokument zawierający opis i materiały do samodzielnej nauki w obszarze growth produktu. Znajdziesz w nim rozbudowaną listę materiałów w różnych formacie, które pozwolą uporządkować podstawową wiedzę i rozpocząć pracę nad wzrostem w produkcie.
1️⃣ Retencja - utrzymanie i zaangażowanie 🙌
Retencja to podstawa wzrostu zysków z produktu w czasie. Z tekstu poniżej dowiesz się, jak zmaksymalizować swoje efekty stosując kilka sprawdzonych metod. Dowiesz się również, w jaki sposób liczyć korzyści płynące ze skutecznie prowadzonych działań retencyjnych opartych o strategię budowania nawyków u użytkowników.
Opracowując plan retencji użytkowników skup się na 5 kluczowych obszarach, aby jak najdłużej korzystali z Twojego produktu, a gdy nawet z niego zrezygnują, by do Ciebie wracali.
Buduj zaufanie klientów i długoterminowe relacje
Wzmacnianie zaufania klientów wymaga strategicznego skupienia się na każdym aspekcie obsługi użytkownika. Budowanie trwałych relacji, dostarczanie trafności i wartości na każdym etapie ścieżki użytkownika.
Ucz swoich klientów w zakresie najefektywniejszego wykorzystania Twojego produktu lub usługi, zarówno przed, jak i po zakupie.
Zapewnij wyjątkową obsługę klienta dzięki wielu kanałom obsługi i szybkiej reakcji skupionej na rozwiązywaniu problemów użytkowników.
Opracuj kalendarz komunikacji we wszystkich kanałach.
Oferuj wygodę dzięki funkcjom takim jak szybka wysyłka, bezpłatne zwroty i/lub zamówienia odbioru mobilnego, takie jak zamówienia i płatności mobilne w Starbucks
Aby budować zaufanie, powinieneś wsłuchać się w swoich użytkowników. Słuchając ich, zbierzesz opinie, które poprawią sposób dostarczania spersonalizowanych doświadczeń.
Stwórz solidny program lojalnościowy dla klientów
Być może Twoja marka ma już program lojalnościowy, ale chcesz, aby zapewniał lepszy zwrot z inwestycji. A może po prostu po raz pierwszy rozszerzasz swoje wysiłki związane z utrzymaniem. Tak czy inaczej, skuteczny program lojalnościowy powinien zawierać co najmniej trzy elementy:
Nagrody, które wzmacniają Twoje podstawowe cele biznesowe: niezależnie od tego, czy chcesz zachęcić do większej liczby wizyt, pakietów próbnych, czy dodatkowych zakupów, upewnij się, że Twój program i nagrody są tak skonstruowane, aby osiągnąć założony wynik.
Większe korzyści dla bardziej wartościowych klientów: stwórz wielopoziomowy program, w którym lojalni klienci, którzy wydają więcej, otrzymują bardziej wartościowe nagrody, od pakietu rosnących zniżek po ekskluzywne oferty produktowe. Zobacz, jak to robi Sephora
Ukierunkowane oferty i nagrody, które są bardzo istotne: wykorzystaj możliwości swojego produktu, aby spersonalizować swoje oferty i nagrody zgodnie z zainteresowaniami i preferencjami klientów.
Wykorzystaj dane swoich klientów
Wiele strategii utrzymania klientów wspomina o wszechobecnej ankiecie z opiniami klientów, ale aby skutecznie zatrzymać klientów, musisz zrozumieć ich preferencje i motywacje bez konieczności zadawania pytań na samym początku. Gromadzenie i mapowanie danych klientów, takich jak historie transakcji, interakcje z obsługą klienta i dane z programów lojalnościowych pomogą Ci zapobiegać rezygnacji użytkownika oraz określić, gdzie potrzeby użytkownika krzyżują się z celami biznesowymi.
Ponowne zaangażowanie klientów za pomocą automatyzacji marketingu
Dzisiejsze technologie automatyzacji marketingu mogą obejmować całe procesy marketingowe, aby uprościć przepływy pracy dla zespołów marketingowych. Ponowne angażowanie klientów to tylko jeden z tych procesów. Zamiast tego, że Twój zespół marketingowy musi śledzić, którzy klienci przepadli, rozwiązanie do automatyzacji marketingu, które wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe (ML), może automatycznie rozpoznać, kiedy klienci wygasają, i ponownie zaangażować ich w osobiste oferty.
6 sprawdzonych narzędzi do automatyzacji działań marketingowych
Mierz Customer Lifetime Value (CLV)
CLV to nic innego, oszacowanie zysku netto przypisanego przyszłym interakcjom Twojej marki z klientem, czy innymi słowy pomiar wartości użytkownika/klienta. Zrozumienie CLV może umożliwić przejście od krótkoterminowej strategii biznesowej skoncentrowanej na zyskach z następnego kwartału na długoterminową, która ceni sobie stałe relacje z klientami.
Najprostszym sposobem obliczenia CLV klienta jest odjęcie kwoty wydanej na pozyskanie i utrzymanie klienta od kwoty przychodów, które klient generuje. Możesz również skorzystać z kalkulatora internetowego, takiego jak ten z WebFX
CLV = roczny przychód, jaki generuje klient x średnia liczba lat pozostawania klientem - koszty pozyskania klienta
2️⃣ Akwizycja - pozyskiwanie klientów
Pozyskiwanie klientów to proces zachęcania potencjalnych klientów do zakupu Twoich produktów. Silna strategia pozyskiwania klientów przyciąga leady, pielęgnuje je aż staną się gotowe do zakupu i przekształca je w klientów. Całkowity koszt tych kroków jest określany jako koszt pozyskania klienta (CAC).
Marketing pozyskiwania użytkowników wykorzystuje kanały online — takie jak wyszukiwanie organiczne, media społecznościowe i reklamy displayowe — w celu ukierunkowania i przyciągnięcia nowych klientów. Silna strategia pozyskiwania użytkowników wymaga współpracy i dopasowania między zespołami marketingu i obsługi klienta.
Tworząc plan pozyskiwania klientów, możesz łączyć szeroką gamę strategii, aby uzyskać pożądany rezultat.
SEO
SEO jest dalekie od nauki ścisłej, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc Twojej treści lepiej pozycjonować się w wynikach wyszukiwania organicznego. Najlepsze praktyki SEO obejmują tworzenie zawartości indeksowalnej — zawartości, którą wyszukiwarki mogą odczytywać, odszyfrowywać i indeksować w ramach SERP. Możesz zwiększyć „indeksowalność” treści poprzez:
Umieszczanie głównego słowa kluczowego w tytule posta
Dodawanie tekstu alternatywnego do obrazów
Przesyłanie transkrypcji treści wideo i audio
Linki wewnętrzne w Twojej witrynie
Marketing treści
Marketing treści to skuteczna metoda pozyskiwania klientów dla wszystkich rodzajów produktów. Tworzenie nowych, ekscytujących i trafnych treści to bardzo skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców i skierowanie ich do Twojej witryny.
Ponadto w świecie pełnym fałszywych reklam i słabnącym zaufaniem konsumentów content marketing rozwija gałązkę oliwną, mówiąc: „Tutaj. Kochamy to, co robimy i chcemy dzielić się z Tobą naszą wiedzą — za darmo”.
Jeśli chodzi o marketing treści, nie ma złego rodzaju treści, które możesz stworzyć. Sercem content marketingu jest łączenie się z odbiorcami i ich konwersja. Z tego powodu każdy element treści powinien być odpowiedni dla czytelników i zawierać wyraźne wezwanie do działania. Marketing treści to także częściowo tworzenie treści, a częściowo promocja treści.
Marketing w mediach społecznościowych
Media społecznościowe mogą wymagać dużo wysiłku ze stosunkowo niewielką efektywnością, jeśli nie opracujesz solidnego planu ich wykorzystania. Na początek odpowiedz sobie na 3 ważne pytania:
Jakie platformy zamierzasz wykorzystać, a których będziesz unikać?
Jaki jest głos Twojej marki społecznościowej i kto z Twojego zespołu będzie miał za zadanie opracowywać i zarządzać treścią?
Czy masz przygotowany plan kryzysowy?
Kluczem jest dostęp do odpowiednich sieci — a wszystko to wraca do dobrze zdefiniowanej grupy odbiorców.
Na przykład, jeśli kierujesz reklamy do odbiorców składających się głównie z mężczyzn, Pinterest będzie miał dla Ciebie niewielką wartość, ponieważ tylko 15% mężczyzn korzysta z tej platformy. Jeśli zaś Twoi odbiorcy to millenialsi, powinieneś uwzględnić w swoim podręczniku Facebook, Instagram i Snapchat.
Rozważ użycie narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi, takich jak Later, Buffer, czy Hootsuite aby skutecznie i łatwo planować publikacje treści w mediach społecznościowych.
Retargetowanie przez email marketing
To, co wysyłasz, nie jest jedyną ważną częścią e-mail marketingu. Pomocne jest również śledzenie zachowania listy i odpowiednie kierowanie wiadomości e-mail.
Na przykład, gdy zdobywasz nowego subskrybenta, można bezpiecznie założyć, że konsument jest zainteresowany Twoim produktem i chce dowiedzieć się więcej. Jeśli jednak nie odpowie na kilka pierwszych wysłanych e-maili, będziesz chciał dostosować swoją strategię i przetestować różne wezwania do działania (CTA – Call To Action).
Analiza kliknięć linków w Twoim e-mailu może dostarczyć Ci cennych informacji o tym, co najbardziej interesuje Twoich subskrybentów. Co więcej, osoby, które całkowicie zrezygnują z subskrypcji, mogą dać Ci wgląd w to, jak Twoi subskrybenci widzą Twoje e-maile i udostępniane treści.
Treści płatne
Treści płatne mogą obejmować e-booki, przewodniki, szablony, białe księgi i nie tylko Ponieważ proces tworzenia treści jest bardziej czasochłonny, treści te mają ograniczany dostęp, co oznacza, że czytelnicy są zobligowani do podania danych osobowych, takich, jak np. adres email, numer telefonu, imię czy nazwisko, aby uzyskać dostęp do treści.
Ponieważ możesz udostępniać bramkowane treści za pośrednictwem dowolnego medium, można je sparować z praktycznie dowolnym kanałem pozyskiwania klientów. Na przykład możesz zoptymalizować stronę docelową w wyszukiwarce lub promować ją w ramach reklamy w mediach społecznościowych społecznościowej.
Cennik produktowy
Strategia cenowa Twojego produktu to kolejna skuteczna strategia pozyskiwania klientów, którą można promować w każdym kanale, łącznie z reklamami wideo i poleceniami przez dotychczasowych użytkowników.
Na przykład sprzedaż produktu w pakietach freemium może pomóc w naturalnym pozyskiwaniu klientów, których możesz później łatwiej zachęcać do zakupu produktu. Bezpłatne narzędzia przyciągną prawie każdego, kto pracuje z ograniczonym budżetem lub chce poznać Twój produkt przed zainwestowaniem w subskrypcję.
Jeśli sprzedajesz produkty konsumenckie, „Kup jeden, odbierz drugi gratis” spowoduje, że spora część klientów kliknie „Dodaj do koszyka”, poszerzając bazę klientów bez większego nakładu pracy.
Oczywiste jest, że wszystkie wymienione metody pozyskiwania klientów współpracują ze sobą. Na przykład media społecznościowe mogą promować treści zoptymalizowane pod kątem SEO, które zawierają wezwanie do działania, aby dołączyć do listy e-mailowej.
Mieszanie i eksperymentowanie z różnymi strategiami pozyskiwania klientów może również pomóc Ci dowiedzieć się więcej o odbiorcach i wprowadzić nowe taktyki do obecnej strategii. Bez względu na to, którą strategię wybierzesz, zawsze zostaw miejsce na analizę, poprawę i zmianę, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy klienci mogą przestać reagować na dotychczasowe metody lub całkowicie odejść.
CAC - Koszt pozyskania klienta
Koszt pozyskania klienta (CAC) to koszt związany z przyciągnięciem nowego klienta lub klienta do Twojej firmy, taki jak koszty marketingu czy reklamy. Zwykle jest obliczany dla określonej kampanii lub przedziału czasu. CAC jest ważny, ponieważ przypisuje rzeczywistą wartość Twoim działaniom marketingowym i pozwala mierzyć ROI, czyli zwrot z inwestycji, wskaźnik, o który pytają zarówno prezesi, menedżerowie, jak i inwestorzy.
Jak obliczyć koszt pozyskania klienta?
Koszt pozyskania klientów jest obliczany poprzez podzielenie kosztów marketingowych związanych z określoną kampanią lub wysiłkiem przez liczbę klientów pozyskanych w ramach tej kampanii.
CAC = MC/CA, gdzie: CAC to koszt pozyskania klienta MC to koszty marketingu, a CA to ilość pozyskanych klientów
3️⃣ Monetyzacja
Strategia zarabiania na produkcie określa, w jaki sposób zamierzasz generować przychody ze swojego produktu. Strategie zarabiania na aplikacjach obejmują sprzedaż przestrzeni reklamowych, publikowanie treści sponsorowanych i oferowanie płatnych subskrypcji.
Na przykład, jeśli tworzysz aplikację mobilną, w której użytkownicy mogą zobaczyć, jak dostać się z punktu A do B, możesz na niej zarabiać, sprzedając reklamy w aplikacjach do wspólnych przejazdów, takich jak Uber. Możesz też włączyć zakupy w aplikacji, co oznacza, że użytkownicy mogą pobrać produkt i korzystać z jego podstawowych funkcji za darmo, ale płacić za funkcje premium.
Wymyślając strategię zarabiania na aplikacjach na wczesnym etapie rozwoju produktu, upewnisz się, że Twój produkt będzie generował przychody, gdy tylko go uruchomisz i zaczniesz go utrzymywać oraz rozwijać.
Jak wybrać odpowiednią taktykę monetyzacji dla swojego produktu?
Przede wszystkim musisz dowiedzieć się więcej o swoich odbiorcach. Jakie są ich preferencje i zachowania? Ile Twoi przyszli użytkownicy są skłonni zapłacić? Czy w ogóle są gotowi zapłacić? Czy będą tolerować produkt ze spersonalizowanymi reklamami? Odpowiedz na te pytania i wybierz jedną ze sprawdzonych strategii monetyzacji produktu.
Aplikacje płatne
W przeszłości, gdy sklepy z aplikacjami mobilnymi dopiero powstawały, użytkownicy często musieli płacić za aplikacje mobilne. Był to dominujący model monetyzacji aplikacji, z którego korzystały wówczas firmy. Zakupy i reklamy w aplikacji pojawiły się znacznie później.
Obecnie istnieje kilka kategorii produktów cyfrowych, w przypadku których model płatnych aplikacji nadal sprawdza się bardzo dobrze:
aplikacje zwiększające produktywność
aplikacje do edycji zdjęć i wideo
aplikacje nawigacyjne
aplikacje użytkowe
Użytkownicy mogą również kupować kilka aplikacji jednocześnie – nazywa się to pakietem aplikacji. Koncepcja iOS App Store App Bundle umożliwia użytkownikom aplikacji iOS kupowanie i pobieranie wielu powiązanych aplikacji od tych samych twórców aplikacji jednocześnie. W tym modelu otrzymujesz zapłatę za każdym razem, gdy aplikacja jest kupowana osobno lub jako część pakietu.
Zakupy w aplikacji
Jednym z najłatwiejszych sposobów, aby aplikacja przynosiła Ci przychody, jest pobieranie opłat od użytkowników za dodatkowe funkcje lub zakupy, których mogą dokonać, gdy zaczną korzystać z aplikacji, czyli Twojego produktu.
Badanie przeprowadzone przez Gartnera pokazuje, że konsumenci obecnie wolą wydawać pieniądze na zakupy w aplikacji niż płacić za aplikację z góry w sklepie. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy iOS wydają więcej na aplikacje niż użytkownicy Androida. Tak więc, jeśli tworzysz aplikację dla użytkowników iOS, możesz mieć pewność, że dokupowanie dodatkowych funkcji nie sprawi, że użytkownicy się od Ciebie odwrócą.
Zakupy w aplikacji mogą odblokować dodatkowe funkcje premium dla użytkowników, ale pozostawić podstawowy produkt bezpłatnie (jest to związane z modelem freemium). W ten sposób możesz budować głębsze zaangażowanie odbiorców i inspirować klientów do zakupu dodatkowych funkcji, gdy już poznają wartość, jaką czerpią z Twojego produktu.
Model subskrypcyjny
Model płatnych subskrypcji jest bardzo powszechny wśród wielu rodzajów produktów cyfrowych, takich jak aplikacje mobilne, gry i oprogramowanie jako usługa (SaaS).
Aby działało to na Twoją korzyść, musisz dołączyć rodzaj paywalla lub wprowadzić bezpłatny okres próbny. Możesz także skorzystać z płatnego paywalla, który pojawia się po osiągnięciu określonego poziomu wykorzystania treści. To rozwiązanie powszechnie stosowane przez prasę.
Na przykład wiele czasopism udostępnia bezpłatnie tylko część swoich najcenniejszych artykułów. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do ciekawszych treści, musisz wykupić abonament.
W zależności od tego, ile funkcji oferuje Twój produkt, możesz tworzyć różne plany subskrypcji. W ten sposób możesz generować większe przychody.
Przykłady różnych modeli subskrypcyjnych
Licencja na produkt
Licencjonowanie produktów można przeprowadzić na wiele różnych sposobów.
Z jednej strony subskrypcyjne usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Netflix lub Spotify, które kupują licencjonowane treści (takie jak wideo lub muzyka) od innych firm. Z drugiej strony Shazam – technologia rozpoznawania dźwięku – jest często licencjonowana przez inne firmy w celu zwiększenia strumienia przychodów.
Oczywiście możesz również licencjonować swoją zastrzeżoną technologię innym. Na przykład dane jako produkt lub interfejs API jako produkt to dobre sposoby zarabiania na produktach cyfrowych, które współpracują z danymi, funkcjami i interfejsami API.
4️⃣ Modele wzrostu produktu
Aby uzyskać pełny obraz podejścia do wzrostu opartego na produkcie, warto zacząć od porównania go z podejściem opartym na marketingu/sprzedaży.
Tradycyjny model wzrostu (sales/marketing-led)
Tradycyjne metody pozyskiwania zaczynają się od płatnych reklam na Facebooku lub Google. Gdy tylko potencjalny klient wykazuje zainteresowanie, staje się MQL (Marketing Qualified Lead) i jest przekazywany handlowcom.
Sprzedawcy wzmacniają przekaz podkreślając korzyści, jakie otrzyma klient. Lead jest na etapie konwersji.
Klienci płacą i stają się użytkownikiem, przekazywanym do zespołu obsługi klienta.
Zauważ, że wadą tego modelu jest przekazywanie użytkownika od działu do działu, nie dając szansy na samodzielne sprawdzenie produktu, wszystko pozostaje w obszarze rozmów, a nie skupia się na działaniu.
Model wzrostu oparty na produkcie (product-led)
Natomiast przy podejściu opartym na produkcie możemy zaobserwować podstawową różnicę – sam produkt kieruje pierwszymi doświadczeniami klienta. A każdy jest domyślnie klientem!
Marketing koncentruje się na skutecznym przekazywaniu myśli i dzieleniu się wiedzą jako głównym zajęciem. Reklamy też pozostają w użyciu, ale nie jako główny kanał komunikacji.
Zarejestrowani odwiedzający to PQL (Product Qualified Leads), którzy mogą eksperymentować z produktem. Co ciekawe, PQL konwertują 3-4 razy częściej niż MQL.
Sprzedawcy mają za zadanie pomóc użytkownikom zrozumieć wartość, jaką przynosi produkt.
Obsługa klienta to nie tylko zespół - to cel końcowy, wielka wizja. Cała firma skupia się wokół produktu, który przynosi wartość użytkownikom końcowym. Samodzielne wprowadzenie do produktu (self-onboarding) okazuje się bardzo pomocne i skuteczne - obecnie 75% nabywców B2B skłania się ku modelowi samoobsługi.
Obecnie model wzrostu opartego o produkt jest coraz popularniejszy, przykładów jest mnóstwo, jak choćby Slack, Zoom, czy Dropbox. Oferują one unikalne rozwiązania problemów klientów.
Więcej na temat modeli wzrostu dowiesz się z publikacji:
Książka po angielsku: Product-Led Growth (Wes Bush, Product-Led Institute)
Książka po angielsku: The Product-Led Organization (Todd Olson, John Wiley & Sons Inc.)
Książka po angielsku: Hacking Growth (Sean Ellis, Morgan Brown, Currency)
5️⃣ Eksperymentowanie
Eksperymentowanie z produktem to proces ciągłego testowania hipotez w celu ulepszenia produktu. Jest to naukowe podejście do zarządzania produktami, mające na celu zrozumienie, w jaki sposób klienci korzystają z Twoich produktów i określenie sposobów ich ulepszenia.
Świetne produkty powstają w oparciu o eksperymenty. Pomagają zespołom produktowym znaleźć konkretne sposoby na poprawę doświadczenia użytkownika (UX) i wprowadzanie małych, przyrostowych zmian, które w efekcie przynoszą wpływ dla małe, przyrostowe zmiany, które długofalowo przynoszą duże korzyści.
Rodzaje eksperymentów
Prowadząc regularne eksperymenty, nieustannie odkrywasz potencjał nowych funkcji i ulepszeń produktu. Generowanie tej pętli sprzężenia zwrotnego z użytkownikami pozwala zagłębić się w doświadczenie klienta, dzięki czemu konsekwentnie dostarczasz najlepsze możliwe rozwiązania. Poniżej najczęstsze formy eksperymentów produktowych w całym cyklu rozwoju produktu.
Testy A/B
Ta metoda badania UX zakłada uruchomienie dwóch różnych wersji produktu, strony internetowej, aplikacji lub funkcji w celu określenia, która działa lub konwertuje najlepiej. Przetestuj w tej formie A/B elementy Twojej witryny, które mogą wpłynąć na decyzję odwiedzającego o konwersji — w tym strukturę strony, formularze rejestracji i i sam proces rejestracji oraz wezwania do działania (CTA).
Testowanie wielowymiarowe
Podobne do testowania A/B, ale z wieloma zmiennymi zmieniającymi się w tym samym czasie. Ta metodologia jest najbardziej przydatna, gdy posiadasz alternatywy z wieloma komponentami i próbujesz znaleźć kombinację zmiennych, aby uzyskać oczekiwane wyniki.
Testowanie lejka
Kolejna odmiana testów A/B. Ta metoda polega na wprowadzaniu zmian na wielu stronach, aby zobaczyć, jak użytkownicy przechodzą przez różne etapy ścieżki klienta. Jest to najbardziej przydatne, gdy posiadasz komponenty, które muszą pozostać spójne na różnych stronach (np. nawigacja) lub testujesz ścieżkę użytkownika (np. wprowadzanie nowych ścieżek lub skrótów).
Testy podzielone
Podobne do testów A/B, z tą różnicą, że dwie strony lub odmiany witryny nie konkurują ze sobą, a ruch jest równo podzielony między istniejące odmiany. Metodologia ta jest stosowana głównie w przypadkach, w których zmiana wszystkich zasobów naraz może być kosztowna, gdy istnieją potencjalne kary SEO za posiadanie wielu wersji strony w tym samym czasie.
Kluczowe elementy skutecznych eksperymentów produktowych
1. Wyznaczanie realistycznych celów eksperymentalnych
Głównym celem każdego eksperymentu jest ulepszenie produktu dla użytkowników. W miarę raportowania wyników zespoły mogą wykorzystywać dane do podejmowania decyzji, rozumienia kluczowych wniosków i dostosowywania swoich działań w razie potrzeby.
Najważniejsze jest to, że aby przyjąć kulturę eksperymentowania z produktem, musisz traktować każdą porażkę jako okazję do nauki. Zachęca to Twój zespół do podejmowania ryzyka, ciekawości i eksperymentowania w codziennym procesie.
Pamiętaj, że wiedza o tym, czego nie robić, sprawia, że Twój produkt jest lepszy. Stwórz hipotezę i przetestuj ją. Jeśli nie jest prawidłowa, ucz się z wyników i przejdź do następnego eksperymentu.
2. Uzyskiwanie poparcia zespołu
Najbardziej innowacyjne firmy wprowadziły eksperymenty do swojej kultury i podejmują oparte na danych decyzje dotyczące wdrażania i tworzenia nowych funkcji, ulepszeń lub produktów.
Jako menedżer produktu najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest umożliwienie całemu zespołowi kreatywnego myślenia i działania oraz upewnienie się, że wszyscy rozumieją, że eksperymentowanie jest wartościową inwestycją. Wspólne zrozumienie przez zespół tego, jak użytkownicy odbierają Twój produkt, pomoże Ci znakomicie określić priorytety.
3. Ustanowienie procesów, infrastruktury i technologii
Częścią pracy menedżera produktu jest ustalenie podstawowych procesów i technologii, które ułatwiają eksperymentowanie. Zastanów się, jakich narzędzi używasz, aby wpływać na zachowania użytkowników pod kątem: warstwy tekstowej, projektu graficznego, UX czy też funkcji. Każde rozwiązanie to test, który warto przeprowadzić.
Ustanów proces, który określa sposób przeprowadzania eksperymentu oraz analizowania i wdrażania jego wyników. Szkoląc wszystkich, jak działają eksperymenty i dzieląc się tymi samymi narzędziami, budujesz zaufanie do procesu i wyników.
📚 Materiały do dalszej nauki
Guide / e-book
Product-led Growth Guide od Amplitude