Najpierw strategia produktowa, dopiero potem OKRy

OKRy bez strategii produktowej nie mają sensu

Nie mamy strategii produktowej? Dobra, zróbmy sobie, chociaż OKRy 🤦

Jakie cele mamy sobie stawiać, nad jakimi pracować? Na jakiej podstawie je wybierać?" - nie da się na to pytanie odpowiedzieć bez... STRATEGII produktowej.

Aby to dobrze zrozumieć, trzeba przede wszystkim spojrzeć na cele w kontekście całej organizacji. Dobrze obrazuje to klasyczny model poziomów zarządzania organizacji w formie trójkąta:

1️⃣ MISJA I WIZJA

Na górze mamy misję i wizję, czyli po co firma istnieje i jak będzie definiować swój sukces

2️⃣ STRATEGIA

Poziom niżej mamy strategię, która określa 2-3 letni horyzont działań, adresuje konkretny problem/szansę, definiuje co powinniśmy osiągnąć (cele strategiczne), jak powinniśmy to osiągać (polityki) oraz gdzie i czym (rynki, produkty/usługi, zasoby)

3️⃣ OKRy

Dopiero tutaj mamy poziom OKRów. Praca na celach, które sięgają daleko w przyszłość, jest trudna. Dlatego poziom niżej używamy OKRów, żeby skrócić czas, w którym weryfikujemy naszą strategię

  • Definiujemy CEL ROCZNY, który jest naszym najlepszym pomysłem na sprawdzenie sensowności naszej strategii i będzie służył jako kontekst do krótszych iteracji (cele kwartalne).

  • Cel roczny zawiera zwykle tzw. LAG METRICS, czyli metryki opóźniające (zmianę widzimy po dłuższym czasie i jest ona zwykle zależna od innych niż nasza praca czynników);

  • Na podstawie celu rocznego tworzymy nasz najlepszy pomysł na zweryfikowanie celu rocznego w kwartał - staje się naszym CELEM KWARTALNYM.

  • Cel kwartalny zawiera głównie tzw. LEAD METRICS, czyli metryki wyprzedzające (zmieniają się szybko, zmiana zależy od naszej pracy)

4️⃣ BIEŻĄCA PRACA

Na dole trójkąta jest nasza bieżąca praca, czyli projekty i inicjatywy; dzięki OKRom mamy szansę zobaczyć, które z nich rzeczywiście pomogą nam zrealizować nasz cel.

Nie da sie więc dobrze definiować celów, jeśli nie wiemy, jaka jest nasza strategia produktowa. Bo na jakiej podstawie je wyznaczać To ze strategii powinno wynikać, jak możemy działać (tzw. polityki) oraz na czym powinniśmy się skupiać (cele strategiczne).

👉 Dlatego: NAJPIERW STRATEGIA, dopiero POTEM OKRy.

Reply

or to participate.