- Product Academy
- Posts
- Mapa interesariuszy
Mapa interesariuszy
Szablon mapy do analizy interesariuszy - jak wykrozystać?
Jeżeli chcesz być dobrym Product Managerem, to z całą pewnością nie możesz skupiać się tylko i wyłącznie na definiowaniu nowych funkcjonalności czy analizie wizji produktu. Jednym z najważniejszych aspektów, który odpowiada za sukces lub porażkę projektu jest współpraca z interesariuszami. Zarządzanie interesariuszami jest kluczowe i powinieneś dopilnować, aby robić to we właściwy sposób.
Zachęcam Cię więc do przeczytania poniższego artykułu, w którym przedstawiłem prostą receptę na…Twój sukces.
Identyfikacja Interesariuszy
Niezwykle trudno jest osiągnąć sukces w przypadku braku zainteresowania ze strony kluczowych interesariuszy. Musisz wiedzieć kogo warto zaangażować w rozwój produktu w większym stopniu, a kogo tylko informować o postępach.
W przypadku, gdy chcesz właściwie zdefiniować listę interesariuszy, musisz pamiętać o wszystkich osobach, które mają wpływ na tworzone rozwiązanie. Interesariuszami są zarówno osoby uczestniczące w procesie rozwijania produktu, ale również osoby, które z niego korzystają.
Najlepiej zacząć od burzy mózgów z zespołem. Twoim celem jest stworzenie kompletnej listy osób i grup, które mają lub mogą mieć wpływ na Twój produkt. Aby nie pominąć kluczowych osób, weź pod uwagę:
Zarząd i inwestorów: Decydujących o budżetach i strategii.
Zespoły tworzące produkt: Programistów, projektantów UX/UI,
Zespoły “biznesowe”: marketing, sprzedaż.
Dostawców i partnerów biznesowych: Wspierających produkt technicznie lub operacyjnie.
Ekspertów branżowych: Mogących wpłynąć na opinię publiczną.
Pamiętaj, żeby uwzględniać osoby, które mogą w przyszłości zyskać znaczenie. Lista ta może zależeć w dużym stopniu od specyfiki Twojego produktu, firmy czy biznesu. Warto również dodać, że może się ona zmieniać z biegiem czasu.
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych podpowiedzi dotyczących osób i ról, które warto wziąć pod uwagę:
Analizując zespoły, warto też pomyśleć o konkretnych pojedynczych osobach, które będą miały na nasz wpływ.
Analiza Interesariuszy
Jeżeli udało Ci się zidentyfikować listę interesariuszy, następnym krokiem jest analiza, która ma na celu zrozumienie podstawowych relacji i poziomu zaangażowania poszczególnych osób.
Jedną z technik klasyfikacji i analizy interesariuszy jest wykorzystanie tzw. mapy interesariuszy, która uwzględnia dwa kluczowe wymiary:
Poziom wpływu: Jak duży mają wpływ na sukces projektu?
Poziom zainteresowania: Jak bardzo angażują się w Twój produkt?
Dzięki temu możesz podzielić interesariuszy na 4 obszary z uwzględnieniem zainteresowania i poziomu wpływu poszczególnych osób na produkt/usługę:
Wysoki wpływ, wysokie zainteresowanie: Kluczowi gracze – musisz ich angażować w procesy decyzyjne i konsultacje.
Wysoki wpływ, niskie zainteresowanie: Zadbaj o ich zadowolenie, informuj i pytaj o opinie na kluczowych etapach.
Niski wpływ, wysokie zainteresowanie: Regularnie informuj ich o postępach. Mogą dostarczyć wartościowych pomysłów.
Niski wpływ, niskie zainteresowanie: Monitoruj tę grupę, ale nie poświęcaj im zbyt wiele czasu.
Stworzenie takiej mapy pozwoli Ci lepiej zrozumieć kim są osoby mające wpływ na produkt, skąd pochodzą i w jakim stopniu są ważni.
Jak działać z mapą w praktyce?
Dzięki przydzieleniu interesariuszy do poszczególnych obszarów możesz zastosować odpowiednie strategie:
1️⃣ Ściśle współpracuj z kluczowymi interesariuszami
Prawy górny obszar obejmuje osoby o dużym wpływie oraz zainteresowaniu naszym rozwiązaniem. Te osoby są najważniejsze i kluczowe! Koniecznie angażuj taką grupę w swoje działania i dbaj o dobre relacje. Dowiedz się jak najwięcej o poszczególnych jednostkach, ich nastawieniu do projektu, opiniach. Zastanów się, w jaki sposób najbardziej zaangażować te osoby i znajdź dobry środek komunikacji z nimi. Nie bój się zachęcić kluczowych interesariuszy do współtworzenia strategii, roadmapy czy wizji produktu.
2️⃣ Utrzymuj zadowolenie ważnych, ale mniej zaangażowanych osób
W lewym górnym obszarze powinni znaleźć się interesariusze, którzy mają duży wpływ na tworzone rozwiązania, natomiast ich zainteresowanie jest małe. Upewnij się, że uwagi, obawy czy opinie takiej grupy są brane pod uwagę i dobrze zrozumiane.
Zapewnij im dostęp do raportów i zapraszaj na kluczowe spotkania. Pokaż, że ich opinia ma znaczenie, ale nie angażuj ich ponad miarę.
3️⃣ Informuj na bieżąco
Prawy dolny obszar obejmuje osoby o dużym zainteresowaniu i małym poziomie wpływu. Często są to osoby, które mogą być niezwykle pomocne w Twoim projekcie. Nie mają jednak mocy, aby wpłynąć na kluczowe decyzje. Warto ich słuchać i starać się zaangażować w bieżący rozwój. Pamiętaj jednak, aby podejść do tego rozsądnie i przeanalizować każdy nowy pomysł.
Osoby te często mają ciekawe pomysły, ale nie decydują o kluczowych kwestiach. Regularne aktualizacje sprawią, że poczują się częścią zespołu.
4️⃣ Monitoruj
W lewym dolnym obszarze powinni znaleźć się interesariusze o małym zainteresowaniu i wpływie. Monitoruj i staraj się informować takie osoby o postępach poprzez np. wysłanie kluczowych raportów. Nie poświęcaj jednak na tę grupę znacznej ilości czasu.
Nie ignoruj ich całkowicie – mogą nagle zyskać na znaczeniu. Prosty newsletter lub sporadyczne spotkanie wystarczy.
Korzyści z używania mapy interesariuszy
Niewątpliwą zaletą jest to, że mapa pozwoli Ci jasno zdefiniować kluczowe i najmniej istotne osoby. Dzięki temu będziesz w stanie stwierdzić kogo słuchać, angażować czy informować.
Jeżeli stworzyłeś persony dla Twojego produktu/usługi to mapa interesariuszy powinna również Ci pomóc w wyłonieniu podstawowej persony.
Ponadto, angażowanie najbardziej kluczowych interesariuszy już we wczesnej fazie rozwoju może być czynnikiem decydującym o sukcesie. Pomoc takich osób może skutkować o wiele wyższą jakością ostatecznego rozwiązania.
Stworzenie mapy interesariuszy daje jasność i ułatwia priorytetyzację. Pomaga zrozumieć, z kim warto współpracować bliżej, a kogo wystarczy informować. Dzięki temu unikasz nieporozumień i tracenia czasu na mniej istotne kontakty.
Gotowy, by stworzyć swoją pierwszą mapę interesariuszy? Zacznij już dziś!