Framework TARS 101

Jak podejść do ewaluacji (nowych) funkcji w produkcie? Jakie metryki wybrać?

Framework TARS do ewaluacji funkcji/produktu to nasz ulubiony temat z modułu Product Analytics w ramach Product Management Academy. Jest mega prosty, ale robi genialną robotę ✅.

TARS został opracowany przez Reforge i jest akronimem od nazw miar, które warto mierzyć w swoim produkcie:

  • Targeted Users,

  • Active Users,

  • Retention

  • Satisfaction.

TARS jednak to coś więcej niż tylko zbiór miar.

To framework, który pozwala jasno oceniać funkcje produktu, analizować jak dobrze docieramy z propozycją wartości do użytkowników i czy rzeczywiście rozwiązujemy problemy tych użytkownika. Marzenie product managera 😅.

Używając TARS dla każdej funkcji produktu mierzymy:

1️⃣ ACTIVE TARGET users (Użytkownicy docelowi)

To wszyscy aktywni użytkownicy zainteresowani korzystaniem z nowej funkcji. Może to być 80%, 50% lub nawet 30% całej bazy aktywnych użytkowników.

💡 Kluczowe jest, że mówimy tu o AKTYWNYCH użytkownikach z grupy docelowej danej funkcji. Nie każda funkcja jest dla każdego użytkownika naszego produktu. To jest mocno otwierające oczy spojrzenie.

2️⃣ ACTIVE ADOPTED users (Aktywni użytkownicy)

Liczba użytkowników z grupy docelowej, którzy skorzystali przynajmniej raz z funkcji.

💡 Ta miara pozwala na monitorowanie czy użytkownicy wyrazili zainteresowanie funkcją - czyli czy rzeczywiście dobrze zidentyfikowaliśmy ich problem (zainteresowała ich wartość).

3️⃣ ACTIVE RETAINED users (Retencja użytkowników)

Jaki jest procent użytkowników, którzy nadal korzystają z funkcji w codziennej, tygodniowej lub miesięcznej rutynie (w zależności od częstotliwości występowania use case'u dla tej funkcji).

💡 Ta miara pozwala na monitorowanie długoterminowego sukcesu funkcji, czy nasze rozwiązanie rzeczywiście rozwiązuje problem użytkowników. Jeśli użytkownicy wracają, to znaczy, że przynosi im to wartość.

4️⃣ ACTIVE SATISFIED users (Satysfakcja użytkowników)

Jaki procent użytkowników jest zadowolonych z funkcji? Możemy użyć np. Customer Effort Score.

💡 A to na pozwala sprawdzić jak dobrze rozwiązujemy problem użytkowników, czy są zadowolenie z rozwiązania / UX.

Pamiętamy jak TARS pozwolił nam uporządkować myślenie o analityce całego produktu i poszczególnych funkcji. Dzięki niemu zaczęliśmy też na bieżąco śledzić jak nasze zmiany wpływają na realne zachowania użytkowników.

Uporządkował też nasz sposób pracy - np. jeśli użytkownicy nie zauważyli lub nie rozumieją Twojej funkcji i dlatego jej nie korzystają z niej - niewiele możesz zrobić, aby poprawić jej utrzymanie i satysfakcję. Dlatego najpierw zaczynasz od pracy i weryfikowaniu hipotez związanych z adopcją.

Framework TARS poznajemy w praktyce podczas Akademii Analityki Produktowej: